Quantcast
Channel: Tutoriály – Bastlírna HWKITCHEN
Viewing all articles
Browse latest Browse all 133

Arduino projekty a inspirace na prázdniny #1

$
0
0

Kolikrát se mi stane, že bych strašně rád něco kutil s Arduinem, ale ať se snažím, jak se snažím, nedaří se mi vymyslet, co bych mohl vytvořit. Aby se vám tohle o prázdninách s Arduinem nestalo, vybrali jsme pro vás několik zajímavých Arduino projektů a aplikací, které můžete použít jako inspiraci.

U každého projektu jsou přidány odkazy na konkrétní součástky z nabídky e-shopu HW Kitchen.

 

Začneme od těch jednodušších Arduino projektů:

Používání sedmisegmentového displeje

Sedmisegmentové displeje najdeme snad všude. Od budíků, přes pračky, až po automaty. Nejen, že jsou poměrně jednoduché na ovládání, ale také dodají projektu ten správný design a hlavně možnost zobrazení různých stavů, čísel nebo písmen. Rozhodně neškodí se s nimi naučit pracovat. Vše potřebné naleznete v tomto návodu.

 

Číslicová klávesnice

Ať už stavíte zabezpečovací systém, numerickou klávesnici nebo telefon, může vám přijít vhod umět používat číslicový keypad. Na dvanáctitlačítkovém keypadu nenajdeme dvanáct vývodů (každý pro jedno tlačítko) a nebo většinou sedm. Tlačítka jsou totiž uspořádána do matice pro ušetření počtu výstupů. Musíte se tak umět pohybovat mezi jednotlivými řádky a sloupci, a to už nemusí být tak triviální, jako číst hodnotu na jednom vstupu. Jak to zvládnout naleznete zde.

12 tlačítkový keypad

IR ovládání

Infračervené ovládání se zase hodí, třeba když stavíte robota nebo na ovládání žaluzií. Stačí vám k tomu ovladač a IR dioda nebo IR modul. Přidejte trochu kódu a můžete se pustit do ovládání čehokoliv – třeba LED diod.

 

Arduino monitor prostředí pro rostliny

Pokud patříte mezi vášnivé zahradníky, můžete posunout svůj koníček na další úroveň. Nechte Arduino, aby za vás měřilo veličiny jako vlhkost půdy, osvětlení či teplotu. Podle toho se pak můžete rozhodnout, co změnit, aby se květině dařilo co nejlépe. Budete k tomu potřebovat dva hřebíky, nějaký senzor teploty a senzor osvětlení. Více se dozvíte zde.

Monitor zdraví rostliny

 

Arduino Robot

Pokud máte rádi ten pocit, když věc vybalíte z krabice a hned můžete začít tvořit, je Arduino Robot to pravé pro Vás. Na jedné desce tak naleznete vše podstatné, co byste do začátku mohli potřebovat – pět tlačítek, dva potenciometry, kompas, čtečku SD karet a mnohé další. To vše na podvozku s kolečky. Více informací o Arduino Robot se dočtete na oficiální stránce.

Senzor náklonu

Další ze základních součástek, které je dobré znát, je akcelerometr. Využijete ho třeba při stavbě autonomního vozítka nebo kvadrokoptéry. V tomto návodu je použit jako jednoduchý senzor náklonu.

 

Digitální hodiny

Často se také hodí, aby umělo Arduino vnímat čas. Aby se však čas nevynuloval vždy při vypnutí napájení, je nutné použít nějaký externí obvod s vlastní baterií. Jedním z nejjednodušších příkladů je obvod hodin reálného času DS1307, o kterém jsme už dříve psali. Na něm se dají založit třeba takovéto hodiny. Každý správný geek by měl mít alespoň jedny binární hodiny. Pokud takové ještě nemáte, můžete zkombinovat tento návod s návodem předchozím a postavit si vlastní binární hodiny.

Binární hodiny

 

Robotická ruka

Koho baví robotická ramena, může si z pár servomotorů, několika kloubů a klepet udělat vlastní robotickou ruku – třeba takovou, jakou naleznete zde.

Roboruka

 

Arduino online teploměr

Někdy se hodí vědět, kolik je venku stupňů, bez toho, aby člověk musel opravdu opustit dům. K tomu nepotřebujete nic víc, než Arduino Uno, Ethernet Shield a nějaký teploměr. Podrobnosti jak to dát dohromady naleznete zde.

 

Vývoj ceny akcií

Obchodujete-li na burze, nebo se jen zajímáte o hodnotu Vaší oblíbené společnosti, mohl by se Vám líbit projekt Stocker. Ten za Vás sleduje vývoj akcií v čase a barevně indikuje, jestli se ceně daří, nebo ne. Je k němu potřeba jenom Arduino a RGB led. Nevýhodou je, že získávání dat obstarává program v Processing, který běží na PC. Aby Stocker fungoval, musí být počítač stále zapnutý. Zajímavé by bylo tento projekt předělat s použitím Ethernet nebo WiFi shieldu, aby byl trochu více autonomní.

 

Počítač parkovacích míst

Tímto projektem můžete potěšit vaše děti. Výsledkem je automatický parkovací systém, který obsahuje servem ovládanou závoru, počítadlo zbývajících parkovacích míst a senzor vjezdu a také výjezdu autíček z parkoviště.

Automatické parkoviště

 

Arduino univerzální měřící systém

Napětí, proud, výkon, fázi a mnohé další – to vše umí změřit Arduino, když k němu připojíte správné komponenty. A když už budete mít tyto veličiny změřené, jste jen krok od toho je všechny zobrazit na LCD displeji nebo odeslat do PC, kde je můžete dále zpracovávat a analyzovat. Všechno podstatné naleznete v tomto velmi zajímavém tutoriáluUniverzální měřící jednotka

 

GPS tracker

Pokud patříte mezi ty, kteří často zapomínají kam zaparkovali auto, nebo chcete mít pojistku v případě krádeže, je právě pro vás tento GPS tracker. Co je ale důležité, je to, že umí po určitých časových intervalech informovat majitele o poloze pomocí SMS. Budete potřebovat Arduino Uno, GPS shield a GSM shield (nebo Arduino shield, který umí oboje).

GPS tracker

 

Hardwarová verze online šachů

Koho baví šachy, je tento projekt přesně pro něj. Kolikrát se nepoštěstí sejít se se svým soupeřem, a tak nezbude nic jiného, než hrát šachy po internetu. Pokud však nechcete být ochuzeni o hardwarový požitek, můžete si postavit tyto Arduinem poháněné šachovnice. Každý pohyb je zaznamenán pomocí magnetických spínačů a pomocí malého dvouosého plotteru je odpovídající figurka přesunuta i na druhé šachovnici. Projekt je dostupný hned v několika verzích (první, druhá). Při stavbě se Vám budou hodit magnetické spínače jako detektory figurek a pro ovládání plotteru také krokové motory a jejich drivery.

 

Miniaturní kvadrokoptéra

Poslední projekt je určen pro ty, kteří by rádi měli vlastní kvadrokoptéru, ale nechce se jim pouštět do stavby velkého stroje za desítky tisíc. Crazyflie je kvadrokoptéra s rozměry nepřesahujícími 10 cm a váhou 19g. Po seznámení s ovládáním se tak nemusíte bát ani létání ve větším bytě (což u většiny kvadrokoptér moc nejde). V balení dostanete vysílač a kvadrokoptéru, kterou si budete muset sami sestavit. Většina plošného spoje je sice osazena, budete ale muset připájet motory, což vyžaduje trochu zručnosti.

 

Nyní je k dispozici také nová verze kvadrokoptéry pod označením Crazyflie 2.0!

Tato nová verze přináší řadu vylepšení. Při stavbě není potřeba pájet, ovládat se dá mobilem s Bluetooth nebo z PC pomocí speciálního rádiového modulu až na vzdálenost více než kilometr. K dispozici je také velké množství přídavných modulů jako světlo, bezdrátové nabíjení nebo kit pro vývoj vlastních aplikací s Crazyflie…

 

Nadchli jsme vás ke tvorbě nějakého projektu, nebo máte rozdělaný svůj vlastní?

Dejte nám o tom vědět v komentářích nebo na Facebooku.

Tým Arduino.cz vám přeje krásné prázdninové bastlení a ať vám aplikace fungují na první spuštění :-)!


Viewing all articles
Browse latest Browse all 133

Trending Articles


Re: Prosím o určení autora - google nepomáhá


Nelze se přihlásit na Facebook přes PC


Prodám Flexi pass - 3 200


Markéta Reinischová: Chceme s Filipem Jankovičem dítě!


Od: Martina


Podzemlje - epizoda 62


Defender


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


Gymnastické řemínky na hrazdu zn. Reisport, vel. č. 2: 590


P: NooK Soundelirium THE 12.6


Qube SP26 ( XTA DP226 ) signal processor - 12 000


Narovnání,vylisování bankovek


Javorina Holubyho chata


Tinylab: Tlačítka


Levasan Maxx není gel na klouby, nýbrž hnus


RNS315 couvací kamera


Kde najdu GameInput Service ve win 10?


Redmi Note 11 Pro+ 5G (PISSARO)


MV3 Vermona, Klingenthal, NDR


Hradcany 30h fialova razena 11 1/2 11 3/4



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>