Náš čtenář, pan Miroslav Kubín, nám poslal článek o stavbě robotického tanku. Děkujeme
Dobrý den,
Je tomu již dva roky co jsem si stáhl Váš e-book a začal jsem se zajímat o elektroniku, jenom podotknu, že nejsem vzdělaný v žádném technickém oboru a díky vašemu e-booku jsem byl schopný rozchodit již i složitější projekty za dva roky. Proto Vám skládám poklonu, protože to pochopil i naprostý laik.
Ale zpět k tématu. Navrhl, upravil a vytiskl jsem robota, kterého jsem od samého počátku směřoval k tomu, aby se co nejvíce podobal robotům, kteří jsou v dnešní době používáni na zneškodňování výbušných zařízení (například TALON 2). Robot je ovládaný pouze mobilní aplikací přes bluetooth. Nemá ale sílu na zdvihání těžkých břemen, také není schopen jezdit v obtížném terénu apod. Jedná se pouze o hračku, ačkoli plně funkční.
Požadavky na robota
Jaké byly tedy požadavky na mého robota? V první řadě jsem se ho snažil navrhnout tak, aby se dal ovládat pomocí aplikace přes bluetooth v mobilním telefonu, měl pásový podvozek a robotickou ruku na manipulaci v prostoru kolem čelní části robota, dále jsem chtěl kvůli přehledu vyrobit ovládanou robotickou hlavu na které bude hlavně FPV přenos videa přes 5.8GHz, LED přísvit a ultrazvukový měřič vzdálenosti.
Podvozek
V první řadě jsem začal s hledáním podvozku, a vzhledem k tomu že jsem hrdým majitelem 3D tiskárny, bylo jasné, že celý robot bude vytištěn. Proto jsem začal hledat na www.thingiverse.com a po dlouhém hledání jsem našel tento projekt, který mi nejvíce vyhovoval. Původně byl podvozek konstruován na dva motory, ale po tom, co jsem zjistil, že dostávají dost zabrat, jsem model upravil a přidal další dva motory. Musel jsem vymodelovat prakticky celý střed těla.
Rameno a hlava
Dále jsem se pustil do montování robotického ramene. Opět jsem vycházel z hotového návrhu, který jsem musel trochu upravit pro můj projekt. Ovšem největší problém jsem měl s vytvořením robotické hlavy. Nikde jsem nenašel nic, co by mi vyhovovalo, tak jsem se pustil do modelování vlastní hlavy. Hlava se otáčí o 360° pomocí serva a převodů. Umí se naklánět nahoru a dolů, a tak má veliký záběr. Jak jsem již psal – na robotickou hlavu jsem umístil FPV vysílač, kameru, led přísvit a ultrazvukový modul na měření vzdálenosti. Vzhledem k tomu že se mi doma válel laserový modul, tak jsem jej tam taky přidal. Jako FPV kameru jsem použil starou bezpečnostní kameru s automatickým zapínáním IR LED přísvitu.
Na stránky thingiverse jsem přidal svůj projekt pro ty, kteří by si chtěli vyrobit a třeba i upravit svůj vlastní tank s .stl soubory potřebné k 3D tisku, schéma zapojení a Arduino program.
Funkce
A teď k tomu jak tedy robot funguje. Srdcem celého robota je Arduino Uno rev.3, pro ovládání a komunikaci s Androidem používám bluetooth modul HC-06, pro ovládání motorů používám H-můstek L298N který je napájen 8V a otáčky se regulují pomocí PWM vstupů. Napájení je řešeno trochu složitěji – na napájení používám dva DC-DC konvertory. Jeden jsem nastavil na napětí 8V a napájí motorový driver a FPV systém. Všechny serva jsou napájeny druhým DC-DC konvektorem nastaveným na 5v. Arduino napájím pětivoltovým výstupem z dvojitého H-můstu L298N. Pokud by někoho zajímalo více, jak robot funguje, může se podívat na můj projekt. Najdete tam i detailní obrázek jak je robot zapojen. Celého robota ovládám velice propracovanou Android aplikací, kde si můžete nastavit všechna tlačítka, táhla a ostatní příslušenství, které používáte a přidělit jim vlastní příkazy.
Thingspeak (podklady pro 3D tisk a další zdroje)
S pozdravem Míra
Děkujeme za zajímavý článek! Máte také projekt, se kterým se chcete pochlubit? Přečtěte si tento článek.