Náš čtenář, pan Miroslav Kubín, nám poslal článek o stavbě robotického tanku. Děkujeme
Dobrý den,
Je tomu již dva roky co jsem si stáhl Váš e-book a začal jsem se zajímat o elektroniku, jenom podotknu, že nejsem vzdělaný v žádném technickém oboru a díky vašemu e-booku jsem byl schopný rozchodit již i složitější projekty za dva roky. Proto Vám skládám poklonu, protože to pochopil i naprostý laik.
Clik here to view.

Hotový tank
Ale zpět k tématu. Navrhl, upravil a vytiskl jsem robota, kterého jsem od samého počátku směřoval k tomu, aby se co nejvíce podobal robotům, kteří jsou v dnešní době používáni na zneškodňování výbušných zařízení (například TALON 2). Robot je ovládaný pouze mobilní aplikací přes bluetooth. Nemá ale sílu na zdvihání těžkých břemen, také není schopen jezdit v obtížném terénu apod. Jedná se pouze o hračku, ačkoli plně funkční.
Požadavky na robota
Jaké byly tedy požadavky na mého robota? V první řadě jsem se ho snažil navrhnout tak, aby se dal ovládat pomocí aplikace přes bluetooth v mobilním telefonu, měl pásový podvozek a robotickou ruku na manipulaci v prostoru kolem čelní části robota, dále jsem chtěl kvůli přehledu vyrobit ovládanou robotickou hlavu na které bude hlavně FPV přenos videa přes 5.8GHz, LED přísvit a ultrazvukový měřič vzdálenosti.
Podvozek
V první řadě jsem začal s hledáním podvozku, a vzhledem k tomu že jsem hrdým majitelem 3D tiskárny, bylo jasné, že celý robot bude vytištěn. Proto jsem začal hledat na www.thingiverse.com a po dlouhém hledání jsem našel tento projekt, který mi nejvíce vyhovoval. Původně byl podvozek konstruován na dva motory, ale po tom, co jsem zjistil, že dostávají dost zabrat, jsem model upravil a přidal další dva motory. Musel jsem vymodelovat prakticky celý střed těla.
Clik here to view.

Osazení ložisek
Clik here to view.

Střed tanku
Clik here to view.

Střed tanku
Rameno a hlava
Dále jsem se pustil do montování robotického ramene. Opět jsem vycházel z hotového návrhu, který jsem musel trochu upravit pro můj projekt. Ovšem největší problém jsem měl s vytvořením robotické hlavy. Nikde jsem nenašel nic, co by mi vyhovovalo, tak jsem se pustil do modelování vlastní hlavy. Hlava se otáčí o 360° pomocí serva a převodů. Umí se naklánět nahoru a dolů, a tak má veliký záběr. Jak jsem již psal – na robotickou hlavu jsem umístil FPV vysílač, kameru, led přísvit a ultrazvukový modul na měření vzdálenosti. Vzhledem k tomu že se mi doma válel laserový modul, tak jsem jej tam taky přidal. Jako FPV kameru jsem použil starou bezpečnostní kameru s automatickým zapínáním IR LED přísvitu.
Clik here to view.

Robotická ruka
Clik here to view.

Podstavec hlavy
Clik here to view.

Podstavec hlavy
Clik here to view.

Elektronika hlavy
Clik here to view.

Podstavec hlavy
Na stránky thingiverse jsem přidal svůj projekt pro ty, kteří by si chtěli vyrobit a třeba i upravit svůj vlastní tank s .stl soubory potřebné k 3D tisku, schéma zapojení a Arduino program.
Funkce
A teď k tomu jak tedy robot funguje. Srdcem celého robota je Arduino Uno rev.3, pro ovládání a komunikaci s Androidem používám bluetooth modul HC-06, pro ovládání motorů používám H-můstek L298N který je napájen 8V a otáčky se regulují pomocí PWM vstupů. Napájení je řešeno trochu složitěji – na napájení používám dva DC-DC konvertory. Jeden jsem nastavil na napětí 8V a napájí motorový driver a FPV systém. Všechny serva jsou napájeny druhým DC-DC konvektorem nastaveným na 5v. Arduino napájím pětivoltovým výstupem z dvojitého H-můstu L298N. Pokud by někoho zajímalo více, jak robot funguje, může se podívat na můj projekt. Najdete tam i detailní obrázek jak je robot zapojen. Celého robota ovládám velice propracovanou Android aplikací, kde si můžete nastavit všechna tlačítka, táhla a ostatní příslušenství, které používáte a přidělit jim vlastní příkazy.
Clik here to view.

Ovládání tanku
Thingspeak (podklady pro 3D tisk a další zdroje)
S pozdravem Míra
Děkujeme za zajímavý článek! Máte také projekt, se kterým se chcete pochlubit? Přečtěte si tento článek.